K 1.7.2024 došlo k několika změnám v přístupu k zaměstnávání cizinců v České republice. O jedné z nich jsme již psali v článku: “Cizinci z devíti zemí nebudou v Česku potřebovat pracovní povolení” – ZAVÁDĚJÍCÍ A NEPŘESNÉ. Další změnou je, že byl (do odvolání) zrušen test trhu práce. Co přesně to znamená a co se pro Vás mění čtěte níže.
Co je test trhu práce?
Až do 1.7.2024 musel zaměstnavatel v případě, že chtěl zaměstnat cizince ze země mimo EU, projít poměrně komplikovaným a zdlouhavým procesem. Prvním krokem v tomto procesu je vytvoření tzv. hlášenky volného pracovního místa. To v principu znamená, že zaměstnavatel dává Úřadu práce na vědomí, že má v úmyslu zaměstnat cizince.
Aby byl ale “chráněn” český trh práce a cizinci “nekradli pozice” občanům ČR, byl v praxi zaveden tzv. test trhu práce. To znamená, že daná pozice musela být na Úřadu práce vyvěšena po dobu 10 (výše kvalifikované pozice) či 30 (méně kvalifikované pozice) dnů.
Během této doby nemohl cizinec žádat o zaměstnaneckou kartu ani o modrou kartu. Teprve až daná lhůta uběhla, volné místo se “otevřelo” pro cizince.
Toto opatření sice vypadá hezky na papíře a v předvolebních kampaních, nicméně v praxi to všechny jen zdržovalo. Hlášenky volných pracovních míst se standardně (pokud se v tématu vyznáte) dělají na míru konkrétnímu uchazeči tak, aby se nikdo jiný na pozici nepřihlásil.
My jsme pro naše firemní klienty nahlásili na ÚP stovky volných míst a za celou dobu nám ÚP na pozice poslal někoho jen dvakrát (pokud chcete s procesem zaměstnávání cizinců pomoci, kontaktujte nás).
Co se na testu trhu práce změnilo od 1.7.2024
1.7.2024 došlo ke zrušení testu trhu práce. To znamená, že je sice třeba stále volné pracovní místo nahlásit na ÚP s úmyslem zaměstnat cizince, nicméně již není třeba čekat 10 či 30 dní na proběhnutí testu trhu práce. Cizince tak může podat žádost o zaměstnaneckou či modrou kartu ihned.
Stejně jako v případě udělení volného vstupu některým cizincům na český trh práce (viz odkaz na článek v úvodu) je otázka, jak moc toto ovlivní reálné procesy a hlavně jejich délku. Pokud se jedná o cizince, který ještě v ČR není a vy ho sem jako firma chcete teprve dostat, v principu se nemění nic.
K získání zaměstnanecké či modré karty je třeba tolik ostatních dokumentů (ubytování, výpis z RT ze země původu, ověřené a přeložené doklady o vzdělání apod.), že zrušení testu trhu práce časový harmonogram prakticky neovlivní. Ve většině případů trvá získání těchto dokumentů rozhodně déle než 10 i 30 dnů.
Pokud se ale bavíme o cizinci, který už v České republice legálně pobývá a chce třeba pouze změnit zaměstnavatele, tam opravdu k úspoře času dojít může, zejména u pozic, kde se muselo čekat 30 dnů.
Je test trhu práce zrušen navždy?
Obecně je za nás rozhodně dobře, že byl test trhu práce zrušen. Ne úplně z toho důvodu, že by to jak zaměstnavatelům, tak cizincům nějak zásadně zjednodušilo práci. Spíše z toho důvodu, že v praxi to jen všem práci komplikovalo bez reálného vlivu na český trh práce.
Současně je ale třeba zmínit, že zrušení testu thru práce může být pouze dočasná věc. Oficiální stanovisko MPSV je, že test trhu práce může být znovu zaveden v případě zvýšení nezaměstnanosti v ČR. Jak moc velké zvýšení? To už MPSV nezmiňuje. Jako vždy je tedy třeba sledovat veškeré novinky a dění v tomto oboru.
Nejlepším zdrojem novinek z oboru zaměstnávání cizinců je pro Vás již tradičně zamestnavanicizincu.cz.