Vše o zaměstnávání na jednom místě

VŠE O ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ

Zaměstnanecké karty, modré karty, pracovní povolení, volný vstup na trh práce, občané EU i občané třetích zemí. Vše o zaměstnávání cizinců na jednom místě.
ČTĚTE DÁLE

Změna zaměstnavatele u držitele modré karty

V článku níže najdete vše o procesu změny zaměstnavatele u držitele modré karty. V prvních dvou letech je prakticky stejný jako proces změny zaměstnavatele u držitele zaměstnanecké karty. Po dvou letech ale nastává zásadní změna.

Změna zaměstnavatele u držitele modré karty – první dva roky pobytu

Během prvních dvou let pobytu cizince, držitele modré karty” na území ČR podléhají změny zaměstnavatele předchozímu schválení Ministerstem vnitra. To znamená, že pokud chce cizinec změnit zaměstnavatele, musí nejprve požádt MVČR o souhlas.

Jak požádat o souhlas se změnou zaměstnavatele?

Následujícími kroky je třeba projít, aby změna zaměstnavatele proběhla hladce a bez problémů:

 1. Nový (budoucí) zaměstnavatel musí volnou pozici vyvěsit na Úřad práce s úmyslem zaměstnat cizince.
 2. Pozice musí na Úřadu práce “viset” 30 dnů, protože teprve po této době dostane pozice spoeciální číslo.
 3. Jakmile má pozice vygenerované číslo, musí cizinec/žadatel zajít na Ministerstvo vnitra a požádat o souhlas se změnou zaměstnavatele. Následující dokumenty jsou k tomu potřeba:
  • žádost – viz sekce “Ke stažení
  • číslo volné pozice
  • pracovní smlouva či smlouva o smlouvě budoucí od “nového” zaměstnavatele
  • doklad o splnění podmínky vysoké kvalifikace (viz článek “Modrá karta“)
 4. Po podání žádosti má MVČR oficálně 30, v komplikovaných případech 60 dnů o žádosti rozhodnout. Bohužel MVČR nepracuje zrovna efektivně a je tedy možné, že vše bude trvat i mnohem déle. Pokud je to tak i ve Vašem případě, Kontaktujte nás, a my Vám poradíme, co dál.

Jakmile je změna zaměstnavatele u držitele modré karty schválená, zašle ministerstvo žadateli dopis, kterým to potvrdí. V tento moment může zaměstnanec přejít k novému zaměstnavateli. Obě strany ale mají ještě následující povinnosti:

 • zaměstnanec musí ukončení předchozího zaměstnání nahlásit MVČR ve lhůtě tří dnů od doby, kdy tato změna nastala
 • “starý zaměstnavatel” musí o ukončení zaměstnání do osmi dnů informovat Úřad práce.
 • “nový zaměstnavatel” musí informovat Úřad práce o nástupu do zaměstnání nejpozději v den nástupu.

Změna zaměstnavatele u držitele modré karty – po dvou letech pobytu

Jakmile pobývá držitel modré karty na území ČR déle než dva roky, změna zaměstnavatele již nepodléhá předchozímu souhlasu Ministerstva vnitra.

Změnu zaměstnavatele je však stále třeba Ministerstvu nahlásit během tři dnů. Stále by se také mělo jednat o pozici zařazenou v databázi volných míst obsaditelných držiteli modré karty.

Zároveň je nutné myslet na to, že i ostatní změny (adresa pobytu, rodinný stav, změna pasu apod.) je nutné ministerstvu v daných termínech hlásit. Více o tomto tématu v dolní části článku o změně zaměstnavatele u držitele zaměstnanecké karty.

Pokud máte jakékoliv dotazy či chcete se zěmnou zaměstnavatele držitele modré karty pomoci, vyplňte formulář vpravo či nás kontaktujte přes stránku “Kontaktujte nás“.

Move To Prague relocation services – Váš specialista na změny zaměstnavatele u držitele modré karty