Vše o zaměstnávání na jednom místě

VŠE O ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ

Zaměstnanecké karty, modré karty, pracovní povolení, volný vstup na trh práce, občané EU i občané třetích zemí. Vše o zaměstnávání cizinců na jednom místě.
ČTĚTE DÁLE

Cizinci a živnostenský list – vše co Vás může zajímat na jednom místě!

Téma získání živnosti pro cizince sice nepatří přímo pod pracovní právo (neboť se při práci “na živnost” nejedná o pracovněprávní vztah), nicméně jsme se ho sem rozhodli zařadit též. V praxi je totiž práce cizince na živnost poměrně běžná a my živnostenský list pro cizince řešíme prakticky každý den.

Ne všichni cizinci mohou živnostenský list získat

Na úvod se podívejme na to, jaký cizinec může vlastně živnostenský list (či “živnostenské oprávnění”) získat. Vzhledem k tomu, že je tato agenda úzce propojená s imigrační agendou, nebude to zase tak jednoduché. Níže uvádíme nejběžnější příklady cizinců, se kterými se můžete v praxi setkat, společně s informací, zda může či nemůže živnostenský list takový cizinec získat.

Kdo může živnostenský list získat

  • občan EU – a to i v případě, že nemá přidělené osvědčení o registraci,
  • občan třetí země s vydaným platným dlouhodobým vízem,
  • občan třetí země s vydaným platným povolením k dlouhodobému pobytu,
  • občan třetí země s vydaným platným povolením k trvalému pobytu,
  • občan třetí země s povolením k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU,
  • občan třetí země s vydaným platným překlenovacím štítkem s dobou platnosti delší než 90 dnů.

Kdo nemůže živnostenský list získat

  • občan třetí země s vydaným platným krátkodobým (Schengenským) vízem,
  • občan třetí země pobývající v ČR v rámci bezvízového styku,
  • občan třetí země s vydaným platným překlenovacím štítkem s dobou platnosti kratší než 91 dnů či zcela bez překlenovacího štítku.

Co potřebuje cizinec k získání živnostenského listu

Ve chvíli, kdy má cizinec možnost živnostenský list získat (viz přehled výše), zbývá vyřešit, jak to v praxi udělat 🙂 Proces se totiž trochu liší od podmínek platných pro občany ČR. V tomto článku pro přehlednost popisujeme jen založení živnostenského oprávnění pro živnost volnou, neb prokazování odbornosti u jiných typů živnosti může být u cizinců nesmírně komplikované. Pokud máte dotaz k tomuto tématu, kontaktujte nás.

Obecně vzato jsou k vydání živnostenského oprávnění potřeba následující dokumenty:

  • platný pas + platné vízum či povolení k pobytu,
  • souhlas s umístěním sídla – rádi poskytneme virtuální sídlo,
  • výpis z rejstříku trestů ze země původu – i zde existují výjimky (př. cizinci s vydaným povolením k trvalému pobytu, studenti “23”), nicméně obecně platí, že cizinec musí doložit výpis z rejstříku trestů ze země původu. U občanů EU se výpis nepředkládá, nicméně živnostenský úřad si ho vyžádá z daného státu sám.
  • seznam vybraných oborů činnosti,
  • 1 000 Kč administrativní poplatek pro ŽÚ,
  • plná moc – my standardně vše vyřizujeme za klienty tak, aby nikam nemuseli chodit. V takovém případě potřebujeme od cizince podepsat plnou moc k zastupování v řízení.

Jakmile máte všechny dokumenty připraveny, musíte je (ideálně v originálech) donést na jakýkoliv živnostenský úřad (neexistuje místní příslušnost) a podat žádost o zápis do živnostenského rejstříku. Zhruba za týden si vyzvednete připravený originál výpisu z živnostenského rejstříku.

Zde bychom rádi ještě uvedli, že se v žádném případě nelze spoléhat na to, že Živnostenský úřad cizince “nahlásí na pojišťovnu a další úřady”. V praxi to s cizinci bohužel takto nefunguje. Je tedy třeba na každý úřad cizince nahlásit zvlášť samostatně.

Pozor! Ne každý cizinec spadá do veřejného zdravotního systému. Jakýkoliv cizinec spadá pod Českou správu sociálního zabezpečení a pod místně příslušný Finanční úřad, nicméně účast na veřejném zdravotním pojištění je pouze pro vybrané cizince.

Další věcí z praxe je, že cizinci často bojují se zařízením datové schránky.

Pokud si chcete práci zjednodušit a zařízení živnostenského oprávnění mít bez starostí, kontaktujte nás – my se Vám rádi o vše postaráme.

Na jak dlouho se živnostenský list cizinci vydává?

Nyní už víme, jaký cizinec může či nemůže živnostenské oprávnění získat a jak. Stejně důležitá je ale také platnost tohoto živnostenského oprávnění. I toto je opět navázáno na imigrační agendu a neexistuje tedy jedna odpověď.

Obecně vzato, občané EU, občané třetích zemí s uděleným povolením k trvalému pobytu a občané EU s uděleným povolením k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU, mohou získat živnostenský list s platností na dobu neurčitou.

V ostatních případech platnost živnostenského oprávnění prakticky kopíruje platnost víza či povolení k pobytu. Pokud má tedy cizinec dlouhodobé vízum s platností jeden rok, i živnostenské oprávnění je platné na jeden rok.

Ekvivalentně funguje i přerušení či zrušení živnostenského oprávnění – přerušit je možné pouze do konce platnosti živnostenského oprávnění (tedy do konce platnosti víza či povolení k pobytu). Pokud cizinec nechce, aby mu například v případě prodlužování povolení k pobytu živnostenský list vypršel, musí pravidelně dokládat na ŽÚ nové překlenovací štítky a nová povolení k pobytu.

Živnostenský list pro cizince – shrnutí

Ačkoliv se to na první pohled může zdát jako jednoduchá věc, vzhledem k tomu, že je v mnoha případech získání živnosti navázáno na imigrační agendu, rozhodně to vždy jednoduchá záležitost není. Ve článku výše jsme se snažili popsat základní rozdíly mezí získáním živnosti pro občany ČR a pro cizince.

Pokud Vám ale v článku nějaká informace chybí či není jasná, kontaktujte nás a my Vám buď rádi odpovíme na přímo a/nebo článek doplníme 🙂