Co to je Modrá Karta, jsme si podrobně popsali v tomto článku. Nyní se podíváme na to, jak prodloužit dobu platnosti modré karty.
Co to je modrá karta
I když jsme výše zmínili odkaz, kde si můžete o modré kartě jako takové přečíst dopodrobna, dává smysl i v tomto článku zmínit alespoň základní informace.
Modrá karta je typ povolení k pobytu v České Republice určená pro cizince z tzv. třetích zemí (tedy mimo EU). Modrá karta opravňuje svého držitele pracovat v ČR u jednoho konkrétního zaměstnavatele na jedné konkrétní pozici.
Tato pozice zároveň musí splňovat podmínku “vysoké kvalifikace”, tedy minimální požadované vzdělání pro pozici musí být alespoň bakalářské a minimální nabízená mzda musí být alespoň 1,5 násobek průměrné české mzdy – do konce dubna 2025 tedy okolo 66 000 Kč měsíčně.
Jak vypadá modrá karta
Modrá karta jako taková (fyzicky) je plastová kartička velikosti českého řidičského průkazu. Na kartičce je vždy specificky napsáno, že se jedná o modrou kartu – viz. obrázek níže.
POZOR – občas se v praxi stane, že Vám cizinec řekne, že má modrou kartu, ačkoliv v reálu má třeba kartu zaměstnaneckou. Z tohoto důvodu je potřeba si vždy sami ověřit, že se opravdu jedná o modrou kartu.
Zároveň s tím si vždy ověřte, kdy cizinci končí platnost modré karty. O prodloužení je možné žádat až 120 dnů předem, nejpozději však v poslední den platnosti modré karty. Pokud by tento termín cizinec promeškal, může být vyhoštěn, Vy s ním okamžitě musíte ukončit pracovní poměr a pravděpodobně už ho nikdy znovu nezaměstnáte, minimálně ne po několik dalších měsíců.
Jak tedy na prodloužení Modré Karty
Pokud jste si ověřili, že má cizinec opravdu modrou kartu a karta má také ještě dostatečně dlouhou dobu platnosti, můžeme se pustit do samotného procesu prodloužení.
Níže naleznete výpis základní pravidel pro prodloužení doby platnosti modré karty:
- žádost o prodloužení je třeba podat 120-0 dnů před vypršením platnosti současné modré karty – pokud by cizinec žádost podal příliš brzy nebo příliš pozdě, k prodloužení platnosti modré karty nedojde,
- “podat” znamená doručit všechny potřebné dokumenty na Ministerstvo vnitra nejpozději k poslednímu dni platnosti současné modré karty,
- základní podmínky pro vydání modré karty (minimální vzdělání, minimální mzda) jsou stejné i pro prodloužení její platnosti – není tedy možné cizinci např. snížit mzdu pod požadovaných 66 tisíc, v takovém případě by k prodloužení modré karty nedošlo,
- cizinec by měl žádost ideálně podávat ve chvíli, kdy je zaměstnán – občas se stává, že s cizincem dojde k rozvázání pracovního poměru těsně před skončením doby platnosti modré karty, což cizinci následně může poměrně zkomplikovat život.
Prodloužení platnosti modré karty – krok po kroku
- Prvním krokem v procesu prodloužení platnosti modré karty je vždy kompletace potřebných dokumentů:
- formulář žádosti,
- pas + současná modrá karta,
- 1 pasová fotografie,
- potvrzení o zajištění ubytování,
- platná pracovní smlouva + doklad o tom, že pracovní poměr stále trvá – např. čerstvý dodatek ke smlouvě, případně potvrzení HR/účetní, že zaměstnanec není ve zkušební ani výpovědní době,
- doklady o vzdělání/kvalifikaci – toto platí pouze, pokud cizinec měnil v průběhu platnosti modré karty zaměstnavatele či pracovní zařazení,
- správní poplatek 2 500 Kč – v roce 2024 stále platí povinnost platit správní poplatek v kolcích, což by se snad mělo v průběhu roku 2025 změnit,
- plná moc – pokud chcete zaměstnance v procesu zastupovat, případně dáte prodloužení modré karty na starost nám (viz. Služby Imigrační a Relokační Agentury), je třeba k žádosti doložit ještě plnou moc k tomuto úkonu.
- Jakmile máte všechny dokumenty připraveny, je třeba je doručit na místě příslušné pracoviště Ministerstva vnitra, odboru azylové a migrační politiky. Místní příslušnost se odvíjí od místa bydliště cizince.
Žádost je možné doručit Ministerstvu osobně, což je nicméně časově nejnáročnější (a zcela otevřeně i docela zbytečná) varianta, které se s našimi klienty snažíme co nejvíce vyhnout. Zejména pokud žádost podáváme dostatečně s předstihem, je jednodušší jí zaslat poštou.
V případě zaslání poštou nicméně musíte být opatrní a vědět naprosto 100%, co děláte. Žádost totiž musí být na MVČR doručena před vypršením platnosti (nejen odeslána). Musíte také poslat originály či ověřené kopie dokumentů, nestačí obyčejné kopie. Dokumenty nesmí být starší 180 dnů, musí být podepsané, v českém jazyce apod.
Pokud chcete mít 100% jistotu, že vše proběhne v pořádku a/nebo se tímto procesem vůbec nechcete zabývat, kontaktujte nás a my se rádi o celý proces postaráme. - Jakmile je žádost správně a kompletně podaná, čekáte. Oficiálně byste neměli čekat déle než 60 dní, nicméně v praxi toto MVČR často nedodržuje. Mnohem zásadněji je to vidět u zaměstnaneckých karet, kdy se 60 dnů může velmi snadno protáhnout na 180 dnů i déle.
U modrých karet většinou k takto velkým zdržením nedochází, nicméně záleží na průběhu řízení. Pokud si o Vás např. MVČR vyžádá další dokumenty, přeruší se tím řízení a 60 dnů neběží.
Doporučujeme si v průběhu řízení pravidelně kontrolovat jeho stav, neboť MVČR Vám o jeho průběhu prakticky nedává vědět. I z tohoto důvodu je lepší mít zmocněného zástupce, který se o tuto agendu stará a který např. nepromešká žádný dopis od MVČR.
To se totiž bohužel u cizinců, kteří si vízové záležitosti řeší sami, občas stává. MVČR stále zasílá dopisy cizincům fyzicky, dopisem. Někteří cizinci však nemají řádně označené poštovní schránky, případně se v průběhu procesu stěhují a snadno tak mohou promeškat nějaké důležité lhůty (na doložení dokumentů, vyzvednutí biometrické karty apod.). - Po schválení žádosti je třeba se objednat na pracoviště MVČR na tzv. biometriku. To znamená odebrání otisků prstů, digitalizace fotografie a podpisu cizince.
V závislosti na příslušném pracovišti MVČR je čekací doba na biometriku od několika dnů po několik týdnů.
Po odebrání biometrických údajů trvá zhruba další dva až tři týdny vytištění samotné nové modré karty.
I pokud proces tedy bude postupovat hladce, stále se bavíme o cca alespoň čtyřech měsících (příprava dokumentů, pak 60 dnů schvalování, pak cca 2 měsíce na biometriku a vytištění karty). Z tohoto důvodu je ideální opravdu využít možnosti podání žádosti 120 dnů předem a nečekat na poslední možný termín.
Díky změnám v zákoně o pobytu cizinců je možné modrou kartu prodloužit až na tři roky, za předpokladu, že pracovní smlouva je vystavena alespoň na tři roky (či dobu neurčitou). Následně cizinec může požádat o další prodloužení, případně o vydání povolení k trvalému pobytu.
Věříme, že tento článek Vám pomohl osvětlit téma prodloužení platnosti modré karty. Pokud něco však nebylo jasné, máte další dotazy či chcete s celým procesem pomoci, kontaktujte nás, rádi od Vás uslyšíme.