Vše o zaměstnávání na jednom místě

VŠE O ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ

Zaměstnanecké karty, modré karty, pracovní povolení, volný vstup na trh práce, občané EU i občané třetích zemí. Vše o zaměstnávání cizinců na jednom místě.
ČTĚTE DÁLE

Novela zákona o pobytu cizinců 2023 – Modrá Karta

Novela zákona o pobytu cizinců na území České republiky z rok 2023 přinesla velké množství změn. Velká část z nich se týkala i modrých karet. Pojďme si teď tyto změny společně projít.

Prodloužení doby platnosti modré karty

Jednou z velkých změn je, že po novele zákona je možné získat zaměstnaneckou kartu až na tři roky místo předchozích dvou. Na první pohled se to může zdát jako drobnost, nicméně pro život cizince to může mít značný pozitivní dopad.

Cizinec totiž může v České republice např. po pěti letech pobytu na území požádat o tzv. trvalý pobyt, který mu umožní zde pobývat prakticky “na doživotí”, umožní mu volný vstup na trh práce, přístup do veřejného zdravotního systému apod.

Pokud chce o povolení k trvalému pobytu žádat např. cizinec s podnikatelským vízem, znamená to pro něho minimálně čtyřikrát projít vízovým procesem, než se vůbec dostane do situace, že o trvalý pobyt může žádat. Nejprve žádá o roční vízum, následně o dlouhodobý pobyt na dva roky a následně dvakrát o jeho prodloužení, aby se dostal přes metu pěti let.

U modré karty se toto zkrátí na polovinu – nejprve dostanete modrou kartu na tři roky, následně jí jednou prodloužíte a můžete o trvalý pobyt žádat.