Prakticky u každého tématu na tomto webu (zaměstnanecká karta, modrá karta, změna zaměstnavatele apod.) se doby trvání daného procesu dotýkáme. Abyste ale nemuseli brouzdat po jednotlivých tématech, tento článek shrnuje veškeré procesy v oblasti zaměstnávání cizinců a jejich časovou náročnost. A že je tu dost velký rozptyl – od jednoho dne až po několik let!
Nejrychleji (během 1 dne) lze zaměstnat tyto skupiny cizinců
Nejrychleji lze obecně zaměstnat cizince, kteří mají z jakéhokoliv důvodu volný vstup na český trh práce.
To se týká především občanů Evropské Unie. Občany EU můžete v principu zaměstnat za stejných podmínek jako občany ČR – klidně tedy v den úspěšného pracovního pohovoru. Je třeba jen myslet na to, že oproti občanům ČR, je o nástupu občana EU do zaměstnání třeba nejpozději ke dni nástupu informovat Úřad práce.
U cizinců z tzv. třetích zemí (mimo EU) je třeba být o něco opatrnější. Obdobně jako občany EU (tedy ve stejný den s povinností informovat ÚP) můžete zaměstnat pouze občany třetích zemí, kteří mají volný vstup na český trh práce a ZÁROVEŇ na území ČR pobývají na základě platného dlouhodobého víza, povolení k dlouhodobému či přechodnému pobytu, či povolení k trvalému pobytu.
Níže uvádíme nejčastější případy.
- občan třetí země a platným povolením k trvalému pobytu v ČR,
- občan třetí země s platným dlouhodobým vízem (DV) či povolením k dlouhodobému pobytu (DP) za účelem studia – u studentů je třeba být opatrní. Za studenty jsou totiž považování primárně studenti akreditovaných oborů českých VŠ a studenti některých soukromých škol (př. AAU, UNYP apod.) nemusí mít status studenta. Student má také volný vstup na trh práce pouze, pokud stále studuje – pokud by tedy student kvůli zaměstnání neplnil studijní povinnosti, můžete se Vy i samotný student dostat do komplikované situace,
- občan třetí země, který získal český diplom a v ČR pobývá na základě platného DV či DP – získání českého diplomu (opět se musí jednat primárně o akreditovaný obor) dává svému držiteli volný vstup na trh práce. Nedává mu nicméně právo v ČR pobývat. Pokud tedy třeba chcete zaměstnat kandidáta z Indie s českým Bakalářským diplomem, můžete ho zaměstnat pouze, pokud má v ČR nějaké platné DV či DP. Pokud by se po vystudování vrátil zpět do Indii, bohužel ho jednoduše zaměstnat nebude možné,
- rodinný příslušník občana EU – zde se typicky jedná o manžela/manželku občana EU s povolením k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU, ale jsou potenciálně možné i jiné varianty,
- občané vybraných zemí, kteří v ČR pobývají za základě platného DV či DP – od července 2024 získalo devět národností volný vstup na český trh práce a spousta lidí si tak myslela, že tyto národnosti mohou v ČR pracovat bez omezení. Bohužel to tak úplně není. I cizinci z těchto zemí musí v ČR pobývat na základě nějakého DV či DP, nelze je zaměstnat třeba během pobytu na “90 bezvízových dnů”. Více v tomto článku: “Cizinci z devíti zemí nebudou v Česku potřebovat pracovní povolení” – ZAVÁDĚJÍCÍ A NEPŘESNÉ.
Změna zaměstnavatele – proces na cca 1 – 60 dnů
Druhou, relativně rychle zaměstnatelnou skupinou cizinců jsou cizinci ze třetích zemí, kteří již v ČR pobývají na základě nějakého povolení k pobytu za účelem zaměstnání (typicky zaměstnanecká či modrá karta).
Tito cizinci sice nemohou být ve většině případů zaměstnáni ihned, nicméně ani v komplikovaných případech nebudete čekat typicky více než dva měsíce.
Neduální zaměstnanecká karta
Nejjednodušší situací v tomto ohledu je změna zaměstnavatele u držitele neduální zaměstnanecké karty. Držitel neduální zaměstnanecké karty má totiž ve většině případů volný vstup na trh práce a není tudíž nutné procházet žádným hlášením volného pracovního místa ani klasickými imigračními procesy.
U držitele neduální zaměstnanecké karty je nutné pouze do 3 dnů oznámit ukončení zaměstnání (obdobně začátek nového) na Ministerstvo vnitra. Pro zaměstnavatele stále platí povinnosti o nástupu informovat Úřad práce nejpozději ke dni nástupu.
Teoreticky tedy takovýto kandidát může nastoupit také v den úspěšného pohovoru. V reálných situacích to tak ale nebývá, neboť hlášení na MVČR je třeba dobře naplánovat, nicméně ani v reálu většinou celý proces netrvá déle než 7 dní.
Modrá karta
U držitele modré karty je proces změny zaměstnavatele obdobný držiteli neduální zaměstnanecké karty – také stačí do 3 dnů nahlásit změnu na MVČR (a ke dni nástupu na ÚP).
Modrá karta nicméně nezná neduální variantu, i člověk s volným vstupem na český trh práce tedy potřebuje mít číslo volného pracovního místa od Úřadu práce. Zaměstnavatel tedy musí před přijetím takového kandidáta “vyvěsit” volnou pozici na Úřad práce a získat číslo volného pracovního místa.
Celý proces se tímto postupem trochu zdrží, nicméně díky zrušení/zkrácení testu trhu práce zdržení není takové. Vše se tak většinou vejde do 7-14 dnů, v závislosti primárně na rychlosti, s jakou zaměstnavatel nahlásí volnou pozici na ÚP a jak rychle jí ÚP zpracuje.
Přechod na Zaměstnaneckou/Modrou kartu v rámci ČR – minimálně 3-6 měsíců
Pokud už cizinec v České republice pobývá na základě nějakého dlouhodobého víza (např. soužití rodiny) či povolení k dlouhodobému pobytu (např. podnikatelské, studentské), je možné ve většině případů změnit účel pobytu a přejít na zaměstnaneckou kartu či modrou kartu.
Tento proces je poměrně komplikovaný a platí v něm velké množství pravidel, které je třeba znát a držet v patrnosti. Žádost například musí být podána včas, do schválení žádosti by se měl cizinec řídit pravidly pro současný pobyt (př. neměl by přerušit/ukončit studium, rozvést se) apod.
Pokud jste tedy v situaci, že chcete cizince převést na zaměstnaneckou kartu, kontaktujte nás, rádi Vás vším provedeme!
Je třeba také počítat s tím, že celý proces bude trvat několik měsíců. I pokud se jedná o nejjednodušší variantu, t.j. neduální zaměstnanecká karta, vždy počítáme cca s měsícem na přípravu dokumentů a podání žádosti, následně řekněme měsíc schvalování a následně zajištění biometrické karty (cca 1-2 měsíce).
I ty nejjednodušší situace tedy trvají minimálně okolo tří až čtyř měsíců. Komplikovanější případy naprosto standardně i déle.
Zařizování Zaměstnanecké/Modré karty přes Českou Ambasádu – 6 měsíců – NIKDY
Bohužel, pokud chcete do České republiky dostat za prací cizince ze třetí země, který stále pobývá mimo ČR, musíte se obrnit trpělivostí. Zásadní je zjistit si předem dostatek informací, abyste se mohli rozhodnout, zda do daného procesu vůbec chcete jít.
Nejjednodušší z této sekce je pracovat s cizinci ze zemí, se kterými chce Česká republika mít (nebo už má) dobrý vztah. Typicky jsou to západní země typu USA, Kanada, Velké Británie, Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, Nový Zéland apod.
U těchto zemí je reálně možné zaměstnaneckou i modrou kartu získat, je tedy třeba “jen” projít všemi kroky a související administrativou.
U cizinců z afrických zemí a většiny asijských zemí je ale situace značně odlišná. Na většině českých ambasád v Africe a Asii jsou totiž zavedeny kvóty na to, kolik cizinců může ročně o zaměstnaneckou kartu žádat.
Jak detailně popisujeme v článku výše, v nekterých zemích jsou kvóty 0 (nula lidí ročně), v některých třeba 12 (dvanáct lidí ročně). I v zemích, kde jsou kvóty vyšší však nemusí být reálná šance získat termín k podání žádosti kvůli programům ekonomické migrace.
V takovýchto případech je nutné počítat s tím, že dostat konkrétního cizince do ČR může trvat kdekoliv mezi 6 a 18 měsíci. V některých případech i déle, v dalších sem dokonce cizince reálně možné dostat není.
My se v oboru zaměstnávání cizinců pohybujeme od roku 2012 a pracovali jsme s cizinci více než 110 národností, setkali jsme se tedy snad už skoro se vším 🙂 Pokud máte jakékoliv dotazy k “Vašemu” cizinci, kontaktujte nás – moc rádi Vám poradíme či se postaráme o celý proces!